Co je to typologie MBTI?

MBTI je osobnostní typologie vycházející z C. G. Junga, postihující tyto povahové komponenty:MBTI

  • zda zaměřujeme psychickou energii spíše dovnitř (introverze) nebo ven (extraverze)
  • zda získáváme informace světa skrze smyslové vnímání nebo spíše skrze intuici
  • zda se rozhodujeme spíše na základě cítění nebo myšlení
  • zda preferujeme spíše strukturovaný a plánující životní styl (judging) anebo spíše improvizujeme podle okolností daného okamžiku (perceive)

Kombinací 4 výše uvedných preferencí získáme 16 typů osobnosti. Tyto typy se v populaci nevyskytují rovnoměrně, některé typy jsou vzácnější, jiné rozšířenější. Každý typ se vyznačuje unikátním schopnostmi, v kterých vyniká, z čehož vyplývá preferované profesní zaměření na základě toho, co mu jde lehce, co je pro něho přirozené a co ho tím pádem také baví.

Příklady MBTI typů

Například typ ENTJ se nazývá „Maršál“ – jde o extravertní (E), intuitivní (N), racionální (T) a plánující (J) osobnost, která se vyznačuje rychlým vhledem do situace a schopností předvídat díky intuici vývoj událostí daleko dopředu, schopností vést a inspirovat druhé a touhou „dobývat“ stále nové obzory; překážky chápe jako výzvu. Taková osobnost se hodí na vůdčí strategické pozice. Naopak typ ISTP (introvertní, smyslově vnímající, racionální, improvizující) je spíše improvizujícím hráčem, který potřebuje svůj klid a koncentraci, vyhovuje mu spíše práce „na volné noze“ a vyniká obvykle nějakou expertní technikou – např. jezdci Formule 1 nebo mistři bojových umění se z tohoto typu „rekrutují“ nejčastěji.

Ať každý dělá, co ho baví a co umí nejlépembti2

Teď jde o to uspořádat firemní tým takovým způsobem, aby se jednotlivé osobnosti doplňovali a přitom chápali své rozdíly. Nemá smysl chtít po improvizačním typu (P), aby „rovnal šanony v přihrádkách“. Musíme se smířit s tím, že bude potřebovat volnější pracovní dobu. Chceme-li na recepci příjemnou ženu, která bude dobře reprezentovat, hodí se osobnost s rozvinutým cítěním (F) a extraverzí (E). Jde o to, že když děláme práci, která nám sedí a baví nás, naše motivace rostě a naše výkony jsou vyšší – nikdo nás k ní nemusí nutit.

K čemu MBTI využít?

Především pro vedoucí pracovníky je klíčové znát svůj team – jaké klenoty má kolem sebe – pokud vykonávají činnost, která jim je vlastní – a naopak také znát jejich slabé stránky a jaké činnosti nebo pracovní styl od nich nevyžadovat. Další úrovní je skupinová dynamika – obsazení teamu takovými lidmi, aby docházelo k co největší synergii (celkové efektivitě, kdy celek je víc než pouhý součet částí).

Měli byste zájem s námi spolupracovat? Kontaktujte nás.
Vaše zpráva
Vaše jméno (vyžadováno)
Váš email (vyžadováno)
Telefon
Jak Vás máme kontaktovat?

 Telefonicky E-mailem